You are here

Halové majstrovstvá SR v kategórii open ( Hlohovec, 10.-11.2.2024)

V rokoch 2021 a 2022 sa HMSR kvôli koronavírusu neuskutočnili. V roku 2023 sme tu
po dvojročnej prestávke obsadili krásne štvrté miesto, a tak sme mali chuť niečo podobné zopakovať. Špačince preto nemohli na tomto turnaji chýbať a v počte 13-ich hráčov chceli vylepšiť doteraz naše najlepšie umiestnenie (4.miesto) na tomto turnaji. Ľahké to nebude, veď je to najťažší halový turnaj.

Tím U.F.O. Špačince reprezentovali: Tomáš Lehuta, Robo Tóth, Matej Janega, Viktor Králik, Jozef Horváth, Samuel Strečanský, Samo Kukan, Soňa Kubišová, Sabína Hluchová,  Martin Uhlík, Ondrej Lietavec, Bibiána Pinkasová a Dominika Horváthová.

V dňoch 10.-11. februára 2024 sa náš tím U.F.O. Špačince zúčastnil Halových majstrovstiev Slovenska v Hlohovci v kategórii OPEN. Prvý deň turnaja (sobota) sa hralo o umiestenie v základnej skupine a čakali nás štyri zápasy. Do prvého zápasu sme nastúpili proti tímu NorthSide s veľkou dávkou energie. Spočiatku to bolo zaujímavé, keďže oba tímy chceli dať ten prvý bod a nie a nie sa to podariť. Na prvý bod sme sa načakali naozaj dlho. Disk sme stratili štyrmi turn-overmi a rovnako tak aj súper. Nakoniec sa to podarilo dať prvý bod až súperovi. Hneď na to dali aj druhý bod, a tak sme prehrávali 0:2Následne sme znížili na 1:2. Súper však opäť zvýšil na 1:3. Potom sme naskočili na víťaznú vlnu my. Najskôr sme znížili a potom následne skvelou obranou hrou získali disk a postupne vyrovnali na 3:3. Ďalším bodom sme dokoncapreklopili stav na našu stranu a vyhrávali sme 4:3. Vyzeralo to, že sme našli na súpera recept. Hralo sa nám výborne, body boli veľmi náročné a polčas sme vyhrali v pomere 6:4. Po polčase sme pokračovali v našej hre. Zápas nás veľmi bavil a vyhrávali sme 11:7. Zrazu sa však niečo stalo. Začali sme viac riskovať a súper všetko trestal. Akoby sme mali pocit, že už máme vyhrané a prestali sme hrať. Ako sa frustrácia zvyšovala, naše rozhodnutia začali byť zbrklé. Súper otočil na 11:12. Týchto päť súperových bodov v rade nás načisto rozhodilo. Trošku sme sa začali koncentrovať a po niekoľkých bodoch bolo skóre vyrovnané 13:13. Disk mal súper a prihrávkami na istotu čakal až do zaznenia klaxónu oznamujúceho koniec zápasu. Dohrával sa bod, pretože sa muselo rozhodnúť o víťazovi. Northside svoj útok premenili a bolo po zápase. Prehrali sme 13:14. V tíme zavládlo obrovské sklamanie. Prehrali sme si zápas úplne sami. Od tohto momentu nás to poznačilo na celý turnaj, to sme však zistili až o deň neskôr. Naším druhým súperom bol tím Tri Veže. Minuloročný finalista HMSR, dnes síce len so siedmimi ľuďmi, ale zato aj s niekoľkými hráčmi, ktorí sa zúčastniliminulotýždňových ME v Kodani, kde obsadili štvrté miesto (aj s našou Sonkou Kubišovou). Súper na úrovni, a už od začiatku to aj dokazoval. Ani sme sa nenazdali a prehrávali sme 0:4. Potom sa nám našťastie podarilo skórovať na 1:4 a pochopili sme, že to ide. Polčas sme však už prehrali 7:13. V ďalšom priebehu hry sme opäť ťahali za kratší koniec. Síce sa nám hralo dobre, ale výsledok nie a nie otočiť. Zápas sme prehrali v pomere 12:24. Naším tretím súperom v skupine bol tím Košice ultimate. Verili sme si, že môžeme vyhrať. Košice svoje doterajšie zápasy hrali katastrofálne a prehrali oveľa väčšími rozdielmi ako my. Po pár minútach sme prehrávali 0:2. Trošku sme sa vzchopili a znížili na 1:2. V ďalšom priebehu sme vyrovnali na 2:2 a dokonca aj otočili na 3:2. Košičania dorovnali na 3:3 a takto sme sa dostali až na polčasových 4:4. Padalo naozaj málo bodov, všetky útoky a obrany boli tesné a nám sa veľmi ťažko hralo. Košičania hrali s vysokými chalanmi a tí jednoducho naše baby preskočili, predbehli alebo obránili. Ich zóna bola veľmi účinná. Často sme swingovali, a tak bolo potrebné udržať chladnú hlavu a počkať si na správny moment. Žiaľ ani naši chalani nepredviedli to najlepšie čo v nich je. Veľa zlých rozhodnutí spôsobilo, že sa často menilo držanie disku. Hralo sa naozaj tvrdo avšak férovo. V druhom polčase to bolo opäť napínavé. 6:6, 7:7 a čakalo sa na rozhodujúce chyby. Tie sme nanešťastie spravili my. Súper zvýšil na 7:8 a my sme začali riskovať. Ďalšie straty disku spôsobili navýšenie súperovho skóre na 7:9 a následných 7:10. Do konca zápasu už nezostávalo veľa času a po našej strate disku útočil znovu súper. Nezdarným útokom v našej zóne prišli o disk a do konca zápasu zostávalo pár sekúnd. Lehu si stúpil na zadnú čiaru a hodil overhead do súperovej zóny, aby to ešte stihol v časovom limite. Po zaznení klaxónu disk doplachtil do zóny kde sme ho chytili a znížili na 8:10. Žiaľ tento bod už neplatil. Podľa pravidiel sa musí rozohrávať z prednej čiary, a tak sme zápas prehrali s oficiálnym výsledkom 7:10. Na tvárach sme mali obrovské sklamanie. Hra pekná, vieme to, no osobné chyby a ich potrestanie nám prinieslo tretiu prehru v rade. Vedeli sme, že je zle. Poslednou náplasťou bolo zvládnuť náš posledný skupinový zápas proti tímu Outsiterz. A to veru nebola žiadna ľahká úloha. Začali sme však dobre. Otvorili sme skóre prvým bodom v zápase. Pocity boli skvelé, veď toto sa nám dnes ešte nepodarilo. Súper následne vyrovnal na 1:1. Outsiteri dokonca otočili na 1:2, no nám sa to podarilo zvrátiť a vrátili sme si vedenie na našu stranu v pomere 3:2. V podobnom duchu sa niesol zápas až do polčasu. Po remíze 7:7 sme polčas prehrali tesne 7:8. Medzičasom sa hala vyprázdnila a keďže to bol posledný zápas dňa ostali sme tam už iba my o organizátori. Po polčase to bola stále náročná hra. Tesné body, krásne akcie nasvedčovali tomu, že to bude opäť o pár chybách. Žiaľ znova na našej strane. Súperovi sa podarilo utiecť o dva body a my sme sa opustili. Frustrácia, ktorú naberáme počas celého dňa sa opäť prejavila. Začali sme riskovať. Hody na dlhú, nepremyslené a riskantnejšie prihrávky nás stáli zápas - opäť. Záver sme už totálne nezvládli, prehrali sme nakoniec 12:18. Prvý hrací deň bol za nami. Odohrali sme 4 zápasy a všetky sme prehrali. Skončili sme na poslednom mieste tabuľky. Presne opačne ako minulý rok kedy sme skupinu vyhrali. Všetky zápasy sme hrali dobre, veď vieme, že to vieme. Vôbec by to nebolo tak, že by sme boli o triedu horší, to vôbec nie. Hrali sme vyrovnané partie no ku koncu zápasov akoby sme to psychicky neustáli. Často sme vyhrávali a pokazili si to vlastnými rozhodnutiami. Jasné, že sme si vedomí toho, že to je najprestížnejší halový turnaj na Slovensku. Že mnoho tímov tu má svojich najlepších hráčov často bez báb a tak mali výhodu. Prípadne, že ide o vyskladané elitné slovenské tímy. Ale aj tak sme boli sklamaní. Až na jeden zápas (Tri Veže) sme mohli v pohode vyhrať všetky. Stačilo málo, len musíme zistiť čo napraviť

Druhý deň (nedeľa) sme hneď prvý krížový zápas hrali proti tímu Expendables. Elitní slovenskí starci, reprezentanti Slovenska a hráči, ktorí hrajú dlhšie ako hocikto iný. Napriek tomu sme sa do nich pustili hneď od začiatku. A ako sa ukázalo išlo to. Vyhrávali sme o 3-4body. Polčas sme tak isto vyhrali. Po zmene strán sme stále hrali svoju hru a vyhrávali sme o štyri body 14:10. Čo sa však stalo je neuveriteľné. Prekliatie zo včerajšieho dňa pokračovalo. Kopili sme chyby, robili zlé rozhodnutia a súper trestal. Pred koncom zápasu bolo zrazu 15:15. Po časovom limite sa dohrávalo  a opäť sme to nezvládli a prehrali 15:16. Znova sme premrhali dobre rozohraný zápas. To sklamanie bolo neznesiteľné. Ocitli sme sa na konci turnaja a od posledného miesta nás delil jeden zápas. Česť sme si mohli zachrániť proti tímu CENADA. Veľmi sme chceli vyhrať a odvrátiť hanbu posledného miesta. To sa nám nakoniec podarilo a vyhrali sme 16:11Bol to však naozaj ťažký a tvrdý zápas s množstvom súbojov na hrane. Na koniec sme obsadili predposledné 9.miesto. Ďalšou pre nás už roky nepoznanou situáciou je, že budeme musieť hrať kvalifikáciu na budúcoročné HMSR. To sme však s nadhľadom zhodnotili ako pozitívne, keďže frisbee nás baví a chceme hrávať viac turnajov. A takto máme (síce nechcene) o jeden turnaj navyše.